DenizDukkani.com - Yat, Yelken ve Tekne Malzemeleri, Balık Malzemeleri, Deniz Motoru, Şişme Bot, Her Çeşit Deniz Malzemesi

Kategoriler

6.08.2018

ARG İle Dalgalara Hükmedin!ARG VE TOHMEI GRUBU HAKKINDA

Japonya’da Kurulan ve faaliyet gösteren TOHMEI Grubu;  uzay istasyonları ikmal üniteleri, roket sistemleri panel hattı ve uydu pozisyon kontrol sistemleri gibi havacılık, uzay ve daha birçok sektöre yönelik spesifik alanlarda üretim ve AR-GE yapmaktadır. ARG Anti Rolling Gyrostabilizer sistemleri,  TOHMEI grubunun bütün bu teknik kabiliyeti kullanılarak yaratılmıştır.ARG kullandığı sloganın hakkını sonuna kadar vermektedir.

MITSUBISHI için yapay uyduların duruş kontrol sistemlerini üretirken ARG Kuruluşunun ilk yıllarında olağanüstü hassas ve güvenli pasif dengeleyici  sistemi piyasaya sürdü . ARG o zamandan beri gyro sistemlerin ne kadar karışık olursa o kadar arızaya açık olduğunu bilerek mevcut sistemleri tasarlamış ve üretmiştir.

Bilgisayar destekli kontrol üniteleri, pompa, sulu soğutma ve hidrolik yağlama gibi sorun çıkaracak bütün sistemleri ortadan kaldırarak ARG Anti-Rolling Gyrostabilizer sistemleri yaratılmıştır.

Rakiplerinin uyguladığı aktif stabilizer sistemlerde kullanılan bilgisayar ünitelerinin , deniz ortamında ne kadar sorunlu olabileceğini bugün herkes çok iyi bilmektedir.

ARG stabilizer sistemleri, daha iyi yalpa önleme değerlerine çok daha sorunsuz kullanım ile ulaşabilmektedir.


 

NEDEN ARG STABİLİZER SİSTEMLERİ ?

1. Kullanımı kolaydır. Sadece açma butonuna basarak çalıştırabilirsiniz.

2. Çok düşük hızlarda ve durma anında da etkilidir.

3. Tekne gövdesinin dışında herhangi bir çıkıntı, donanım… Vs. olmadığı için sürtünme direnci oluşturmaz.

4. Çalışma sistemi basittir; hidrolik devreler, hortum bağlantıları, pompalar gibi karışık donanımlar yoktur.

5. Kaçak yapabilecek, tatlısu veya deniz suyu soğutma devreleri ile eşanjör gibi üniteler yoktur.

6. Bakım isteyen vakum sistemli odacığı yoktur.

7. Açıkta olan hareketli bir donanımı yoktur, makine dairesinde monte edildiği yerde güvenlidir.

8. Yeterli mukavemete sahip her yere monte edilebilir.

9. ARG uzun yıllarca test edilmiş, geliştirilmiş bakım istemeyen güvenli dizayna sahiptir.

10. 25 Yıldan fazla tecrübesi ile ARG, marine gyro dengeleme alanında liderdir.ARG süper yatlar ve trawler’lar için lüks kavramını yeni bir boyuta taşır. Yemek ve eğlence için konforlu bir ortam sunar. Trolling hızlarında ve durma anında bile etkili olduğu için misafirlerin ve mürettebatın teknede güvenli bir şekilde hareket etmelerine , kıyıda ve demirde rahat uyumalarına olanak sağlar.

 

ARG ile dünyada en az bakım gerektiren stabilizer sistemine sahip olduğunuz gibi seyir halindeki yakıt verimini de arttırır ve monte edildiği deniz aracının piyasa değerini yükseltir.

Araştırma gemileri, ticari tekneler ve kamu hizmetindeki deniz taşıtlarında , personelin güvenliğini ve uyku kalitesini arttırdığı, düşük bakım maliyetleri ile birlikte yakıt sarfiyatını da azalttığı için oldukça rağbet görmektedir.

 

Spor balıkçılık için;  sallanan bir teknede büyük kamışlarla avlanmak tehlikeli ve yorucu olduğundan, ARG stabilizer sistemleri balıkçılık deneyiminizi hem güvenli hem de konforlu bir seviyeye taşır.  Ayakta durabilme sürenizi arttırır, hem keyifli hem de verimli zaman geçirmenizi sağlar.
  

RAKİPLERE GÖRE AVANTAJLARI

 

ARG Anti Rolling Gyro ; teknenin içine monte edilerek extrem deniz koşullarından uzak kalır. ARG dış su bağlantılarına , hidrolik hortum bağlantılarına ve açıkta kalan hareketli donanımlara sahip olmadığı için her gün kullanım için oldukça güvenlidir.

Diğer stabilizer dengeleyici sistemlerde; fin, kanat, hidrolik hortum ve vakum sistemi gibi kompleks kablolama ve tesisat gerektiren donanımlar mevcutken, ARG bunu “YALIN” bir sistem olarak tasarlamıştır. Çünkü "YALIN" müşterilere sadece bir düğmeye basarak keyifli bir deneyim sunmaktır.

Mitsubishi ve Tohmei en yalın ve en verimli gyro dengeleyici sistemleri çıkarmak için yıllarını harcarken henüz piyasada rakipleri bile yoktu.
 FARK YARATAN ETKENLER
 

Soğutma Yöntemi

ARG de kullanılan hava soğutma sistemi Korozyonu engeller ve bakım maliyetlerini düşürür.

Yataklama

Yüksek hızlı "Ultra-Life" yatak sistemi kusursuzdur ve en yakın rakibinden 5 kat daha fazla  kullanım ömrüne sahiptir

Doğal Yalpalama Kontrolü

2018 de global olarak patenti alınan sistemimiz ile , rakipler sadece küçük dalga yüksekliklerine karşı etki sağlarken, ARG, orta ve yüksek dalgalara göre de en iyi performansı sergilemektedir.  Aktif gyrohassasiyeti ; düşük dalga yüksekliklerinden başlayarak  dalga yüksekliği arttıkça daha da mükemmeleşen performansı ile tüm ticari tekne operatörleri ve yatçılara fayda sağlamaktadır.

Ölçümleme

Rakip dengeleyici sistemler katalog değeri olarak açısal momentum (Angular Momentum ) değerini kullanmaktadır, fakat bu değerin teknenin yalpa önlemesine bir faydası yoktur. Anti-yalpa  tork değeri (Anti-Rolling Torque) tekneyi dalgaya karşı yalpayı sönümlemesini sağlayan kuvvettir. Ve bu kriterde ARG bütün rakiplerine fark atmaktadır.

Yalpa Açısı

Diğer bütün gyro sistemlerin maksimum hareket edebildikleri açıdan sonra stabiliteye hiçbir fayda sağlamadığını biliyormuydunuz ?

Hidrolik ünite gibi hareket dezavantajları olmadığı için rakipler 110 derecelere kadar dönme imkanı sunarken, ARG 180 derece dönüş kabiliyetine sahiptir.

Büyük Dalgalar

ARG stabilizer sistemleri ağır hizmet kullanımına  (büyük dalgalarda sürekli kullanım )imkan sunan dünya üzerindeki onaylanmış tek stabilizer sistemdir. Diğer markalar büyük dalgalarda kendini otomatik olarak kapatır veya kapatılması tavsiye edilirken, ARG büyük dalgalarda da tekneyi dengede tutmaya çalışır.  Bundan dolayı dünyada ticari kullanımda ve okyanus geçişlerinde tercih edilen tek marka ARG dir.

Bakım

ARG stabilizer sistemleri tavsiye edilen yılda bir kez sadece gözle yapılan kontrol dışında herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz, ve bakım masrafları 0 'dır.

Tamir Kolaylığı

Tamir durumunda gövdeyi veya güverteyi kesmenize , stabilizer i yerinden çıkarmanıza gerek yoktur, basit sistemi sayesinde yerinde çok kolaylıkla tamiri yapılabilmektedir.

Sıcak İklim ve Dar Alanlarda Çalışma

Tekne içinde herhangi bir kapalı alana monte edebilirsiniz. Hava akışı veya sıcak olması sorun teşkil etmez. 1000 den fazla montajdan edindiğimiz tecrübelerimize dayanarak en havasız mahalde bile küçük bir fan yeterli olmaktadır.

Kurulum Kolaylığı

İhtiyaç olan tekşey , tekne içinde sağlam bir zemin ve elektrik bağlantısıdır. Tekneyi karaya almaya gerek yoktur.

Gerçek Yalpa Sönümleme Değeri

Dünyada sadece ARG ve Veem markaları,realistikdoğal koşullara göre gerçek yalpa sönümleme değerini vermektedirler. Diğer markalar;pik yalpa sönümleme “PeakRollReduction”  değeri adıaltında test havuzunda ölçülen değerleri paylaşmaktadır. Fakat bu değer maalesef gerçek deniz ortamında  aynı performansı göstermemektedir.


MODELLER VE SEÇİM TABLOSU

 

Tekne Boyu : 6-10 metre 10-15 metre 12-19 metre 18-25 metre
Uygun Model : ARG50T veya ARG65T ARG175T ARG250T veya ARG250T-1 ARG375T


* Modellerin teknik özellikleri ve fiyatları için yukarıdaki tablodan ürün sayfalarına bakabilirsiniz.