DenizDukkani.com - Yat, Yelken ve Tekne Malzemeleri, Balık Malzemeleri, Deniz Motoru, Şişme Bot, Her Çeşit Deniz Malzemesi

Kategoriler

6.11.2020

Dıştan Takma Motorlara “Remote Control” Sistemi UygulamalarıEğer dıştan takma motorunuzu manuel olarak kumanda etmekten yoruldu iseniz bu makalemiz tam sizlere uygundur. Motorunuz ister manuel ister marşlı olsun biraz masraf ve uzman kişilerin yardımı ile “Remote Control”  ile kumanda edebilir hale getirebilirsiniz.

Önemli Not: bu uygulama kesinlikle uzman kişilerin ürün seçimi ve bu konuda deneyim sahibi servisler tarafından montajı yapılmalıdır.


Burada bahsedilen ürünler ve uygulamalar asgari bilgi düzeyindedir.
Böyle bir uygulamaya karar verdiğiniz zaman bazı sorular ile karşı karşıya kalacaksınız. Bunlardan en önemlisi; dıştan takma motorunuzun ataşman kitinin piyasada bulunabilirliği nedir? sorusudur.

Ataşman kiti: Kısaca; motorunuza eklenecek vites ve gaz telinin sabitleme kitidir. Bu kitin piyasada bulunmaması halinde motorunuza  “remote control” uygulaması yapılması imkânsızdır. Bu kit bazı dıştan takma motorların üzerinde de olabiliyor.

 

Remote Control Sistemi Uygulamasında Kullanılacak Ürünler Hakkında

Ürünleri incelemek için tıklayınız 

Uygulamada kullanılacak kontrol telleri motorunuzun marka ve modeline göre farklılık göstermektedir. Piyasada farklı markalarda birçok tel mevcuttur. Kontrol telleri motorunuzun marka ve modeline göre tespit edildikten sonra konsol ile motor arasındaki mesafe dikkate alınarak uzunluğu tespit edilir. Tellerin montajı hassas bir işlemdir. Kontrol tellerinin doğru montajı kullanım kolaylığını arttırır ve kullanım ömrünü uzatır. Yanlış montaj gaz ve vites geçişlerinde zorluklara yol açar.

Ürünleri incelemek için tıklayınız 

Piyasada farklı markalarda tel mevcuttur. Dümen kumanda teli;  Dümeninizin hareketlerini motorunuza aktarımını sağlayan üründür. Dümeninize verdiğiniz aksiyonları dümen kutusu yardımı ile motorunuza aktarır.

Ürünleri incelemek için tıklayınız 

Kumanda kolları yapı, model ve marka olarak belirlenir. Farklı yapıları kullanım amaçlarına göre tasarlanmıştır. Üste montaj, yana montaj, trimli, krom,plastik, gömme, yandan trimli, üstten trimli, tekli ve çiftli olmak üzere daha birçok farklı modeli mevcuttur. Her beğendiğiniz ürünü kullanma şansınız olamamaktadır. Motorunuza ve tekneniniz yapısına göre uzman kişiler tarafından seçimi yapılmak zorundadır. Kumanda kolları; dıştan takma motorunuzun gaz ve vites geçişlerini ayarlamanıza yarayan parçadır. Doğru kol seçimi seyir halindeki verimliliği ve sistemin doğru çalışmasını sağlamaktadır.

Ürünleri incelemek için tıklayınız 

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse;  dümen teli ve motoru birleştirerek teknenizin sancak-iskele yönlerine dönüşlerini sağlayan ekipmandır.  

Ürünleri incelemek için tıklayınız 

Sistemin en önemli parçalarından biridir. Dümenin bağlandığı dişli kutusudur. Yaygın kullanımda standart olarak satılan dişli kutuları olduğu gibi yeni bir teknoloji Patentli No FeedBack™ (Çekmesiz) dümen mekanizması da mevcuttur.
Kolay bir şekilde anlatılacak olursa; standart bir dümen kutusu seyir halinde ve belirli bir süratte ilerlerken ellerinizi dümenden bırakırsanız tekneniz ya sancak ya da iskele tarafına doğru çekme yapar. No Feedback dişli kutularında bu tamamen önlenmiştir. Bu teknoloji genel kullanımda yüksek hızlı seyir tekneleri için kullanılır.

Ürünleri incelemek için tıklayınız 

Paslanmaz çelik, poliüretan, plastik, ahşap vb. birçok seçeneği olan bir parçadır. Estetik görünüme önem verenler için bir çok farklı seçeneği mevcuttur. Dümen simidi sadece estetik görünümü üzerinden nitelik kazanmaz. Seyir halinde de verimliliği çok etkileyen bir parçadır.

Ürünleri incelemek için tıklayınız 

Havuz körükleri tellerinizi ve kablolarınızı çıkış alanlarında bir arada tutmak ve görsel anlamda nitelik kazandırmak adına imal edilmiştir.  Piyasada çok fazla seçenek olmamasına rağmen çok tüketilen modeller mevcuttur.

Ürünleri incelemek için tıklayınız 

Birçok kullanıcı teknesinde gereksiz kablo ve tel görünümünü istemez. Remote Control sisteminde telleri bir arada tutmak ve dağınık görünümü ortadan kaldırmak adına kullanılan parçadır. Standart 1.50m olan spirallerin piyasada farklı ürünler ile karşılaşmak mümkündür.
Önemli Bilgi : Hemen hemen her marka ve model dıştan takma motorun fabrika çıkışlı remote control modeli mevcuttur. Aynı zamanda dıştan takma motorların servislerinde bu uygulama yapılabilmektedir.

Kenan ÖZALP – Mehmet Ali TEKİN