DenizDukkani.com - Yat, Yelken ve Tekne Malzemeleri, Balık Malzemeleri, Deniz Motoru, Şişme Bot, Her Çeşit Deniz Malzemesi

Kategoriler

8.11.2020

Hangi Balık Hangi Ayda Yenir? Balık TakvimiSağlıklı beslenme menülerinin vazgeçilmezi olan balık; folik asit, fosfor, kalsiyum, iyot ve selenyum gibi mineraller içeriğiyle de çok zengin bir besindir. Peki bu kadar zengin bir içeriğe sahip olan balığın en lezzetli olduğu zamanı nasıl seçeceğiz? Her balık mevsiminde daha lezzetlidir. Hangi ay, hangi balıkları tüketmemiz gerektiğine haydi bir göz atalım.

OCAK AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

Kulağına kar suyu kaçmış olan hamsi, bu ayın en lezzetli balığıdır. İstavrit de hamsi gibi çok lezzetlidir.

Kefal, lüfer, palamut iyice yağlıdır, bu ayda tüketilebilir. Çinekop tüketmeyin, bırakın büyüyüp lüfer olsun ve üresinler! Bu ay mezgit, izmarit ve sardalyadan uzak durulmalı.

ŞUBAT AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

Hamsi ve istavrit, uygun fiyatı, bol bulunması ve bir çok mevsime yayılmış dengeli lezzeti ile bu ay yine ilk sıradadır.

Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Tekir, gümüş, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, levrek şubat ayında lezzetlidir.

Palamut, uskumru da bu ay bitmeden yenilebilir balıklardan.

MART AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

ızgara çipura ile ilgili görsel sonucu

Çipura, bu ayda ızgara yapmak için nefis bir kıvamdadır. Kefal, levrek ve kalkan en lezzetli dönemlerindedir. İzmarit ve mezgit de bu ayda çok lezzetlidir.

NİSAN AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

Bu ayın en lezzetli balığı kalkan, mezgit ve izmarittir. Mercan, levrek ve kırlangıç nisan ayında yenilebilir balıklardır.

MAYIS AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

İzmarit, kalkan, mezgit bu ayda çok lezzetlidir. Barbun, istakoz, levrek, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides, iskorpit mayıs ayında keyifle tüketilebilir.

HAZİRAN AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

Haziran ayı av yasaklarından dolayı verimsiz bir aydır. Sardalya bu ayın en lezzetli balığıdır. Çipura levrek ve lüfer de bu ay tüketilebilir.

TEMMUZ AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

Sardalya ve istavrit temmuz ayının en lezzetlileridir. Orfoz, trança ve sinarit bu ay tüketilebilecek balıklardır. Hamsi, kalkan ve izmarit bu ay tavsiye edilmez.

AĞUSTOS AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

sardalya tava ile ilgili görsel sonucu

Ağustosta sardalya çok lezzetlidir. Palamut ve çipura da keyifli şekilde tüketilebilir. Hamsi ve gümüş bu ayda tatsızdır.

EYLÜL AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

Eylülde av yasağının sona ermesiyle tezgahlar zenginleşir. Palamutlar irileşir, lüfer çok lezzetlidir.

Kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.

EKİM AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

Barbun, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, uskumru, trança çok lezzetlidir. Palamutun en lezzetli zamanıdır.

KASIM AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

hamsi ile ilgili görsel sonucu

Havaların soğumasıyla hamsi lezzetlenmeye başlamıştır. Uskumru, lüfer, hamsi, barbun kasım ayının en lezzetli balıklarıdır. Mercan ve levrek de tüketilebilir.

ARALIK AYINDA TÜKETİLECEK BALIKLAR

Lüfer, kofana, palamut, torik, istavrit, izmarit, hamsi boldur. İzmarit ve mezgitin aralık ayında tüketilmesi tavsiye edilmez.