DenizDukkani.com - Yat, Yelken ve Tekne Malzemeleri, Balık Malzemeleri, Deniz Motoru, Şişme Bot, Her Çeşit Deniz Malzemesi

Kategoriler

8.11.2020

Kuzey Kutbu 25 Derece Isındı, Avrupa DonduDünyanın bozulan iklim dengesi, farklı coğrafyalarda akıl almaz değişikliklerle karşımıza çıktı. Bilim insanları Avrupa'yı kasıp kavuran ve can alan amansız soğukların nedenini Kuzey Kutbu'ndaki 25 derecelik ısı artışına bağlıyor. Roma'ya 6 yıl sonra ilk kez kar yağarken, Polonya'daki Kopcze Gölü'nün donan yüzeyi, seviyesi düşen sular nedeniyle ağaçların arasında asılı kaldı.


Bazı bilim insanlarının görüşüne göre Avrupa’yı etkisi altına alan ve “Doğu Canavarı” olarak adlandırılan soğuk hava dalgası, Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklık artışı ile doğrudan bağlantılı.

Washington Post’ta yayınlanan bir araştırmaya göre Kuzey Kutbu’nda sıcaklık mevsim normallerinin çok üzerine çıkarak – 30 dereceden – 5 dereceye yükseldi. Grönland’ın kuzeyinde ise sıcaklık son iki günde sıfır derecenin üzerine çıktı. 


Bering Denizi (Boğazı)... Dün ve bugün...


Sibirya’nın doğusunda, Asya (Kamçatka Yarımadası) ve Alaska arasında yer alan Bering Denizi’nde 1979’dan bu yana buz kütlelerinin en düşük seviyeye gerilediği bildirildi. 

Pasifik Enstitüsü’nden Peter Gleick“İnsan kaynaklı iklim değişikliği gezegenimizi radikal şekilde dönüştürüyor” dedi.

Nitekim Sibirya üzerinden gelen aşırı soğuk hava dalgası nedeniyle İtalya’nın başkenti Roma’ya 6 yıl sonra ilk kez kar yağdı. İngiltere’de son 27 yılın en soğuk havasının yaşanması beklenirken, Polonya’da şiddetli soğuklar nedeniyle kasım ayından bu yana hipotermiden 53 kişi hayatını kaybetti. Avrupa kıtasında da hafta başından bu yana en az 7 kişi donarak yaşamını yitirdi.GÖLÜN YÜZEYİ HAVADA ASILI KALDI

İklim değişikliğinin yol açtığı inanılmaz görüntülerden biri de Polonya’da izlendi.

Polonya’da Kaczory kasabası yakınlarındaki Kopcze Gölü dondu. Ancak olay bu kadarla sınırlı kalmadı.

Yağışlar nedeniyle yükselen ve taşkına neden olan sular bu şekilde dondu. Ardından göldeki su seviyesi düşünce, donan 20 santimetre kalınlığındaki yüzey tabakası ağaçların arasında asılı kaldı.ANTARKTİKA’DA BUZLAR ERİDİ

İklim değişikliğine ilişkin ciddi bir belirti de Antarktika’da yaşandı. 

Uzmanlar, Güney Kutbu’ndaki King George Adası’nda 10 yıl öncesine kadar kalın buz tabakası ile kaplı Collins Buzulu’nun büyük oranda erdiğini söylüyor.


Kaynak: TurkSail